Fixný aparát

Fixný aparát je pevne nalepený na zuby pacienta, takže sa nedá vyberať z úst. Základné časti fixného aparátu sú:

  • ortodontické krúžky, ktoré sa lepia na šestky (niekedy aj na iné zuby) a majú na vonkajšej a podnebnej strane rúrky (kanyly)
  • ortodontické zámky, sú malé kovové štvorčeky s drážkou, ktoré sa lepia na predné a bočné zuby
  • ortodontický drôt rôzneho tvaru a hrúbky

Ortodontický drôt sa vkladá do kanýl krúžkov a do drážok zámkov, je k ním pripevnený drôtikmi alebo gumičkami, pomaly vykonáva to, čo mu lekár - čeľustný ortopéd - prikázal, jemnými silami posúva zuby na správne miesto.

Súčasťou fixného aparátu je veľmi často aj podnebný oblúk z hrubšieho a tvrdšieho drôtu. Je zasunutý do podnebných kanýl krúžkov. Ku kanyle sa fixuje drôtenou alebo gumenou ligatúrou. Niekedy sa pri ortodontickej liečbe používajú aj mimoústne (extraorálne) ťahy.

                 

                                 fixný strojček s kovovými zámkami

 

                         

                          fixný strojček s keramickými zámkami ( hore)

 

                        

                                 fixný strojček lingválny (vnútorný)

Retencia a retenčný aparát

Po ukončení aktívnej liečby sa fixný aparát šetrne sníme, zuby sa očistia od zvyškov lepidla a sklovina sa prečistí. Okamžite po sňatí aparátu sa vykoná fluorizácia zubov, niekedy priamo v ordinácii alebo si ju pacient urobí podľa inštruktáže doma, pri použití prípravku s vysokým obsahom fluóru s prípadnou pomocou retenčnej dlahy. Po ukončení aktívnej fázy liečby sa pacientovi urobia odtlačky chrupu, ktoré sú potrebné na zhotovenie dokumentačných modelov a retenčného aparátu (stabilizátora dosiahnutého stavu). Môže to byť:

1.    dlaha z plastu

2.    živicová retenčná platňa

3.    monoblok

4.    fixný reteiner (drôtik prilepený na vnútornej ploche zubov)

Spomenuté typy retenčných aparátov sa môžu aj kombinovať. Retenčný aparát sa vyhotoví a odovzdá pacientovi v deň sňatia fixného aparátu. Lekár alebo sestra ho poučia o jeho nosení a ošetrovaní. Pacient potom nosí tento aparát cez deň čo možno najviac a samozrejme každú noc. V tejto fáze ortodontickej starostlivosti by mal pacient chodiť na kontroly trikrát za rok.

Pretože zuby majú často tendenciu vrátiť sa na pôvodné miesto, je táto fáza rovnako dôležitá ako obdobie aktívnej liečby!!!

Začíname so strojčekom

Čo urobiť pred nasadením strojčeka a ako prebiehajú prvé dni.

Mať krásne rovné zúbky je dôležité nielen pre pocit sebavedomia, ale aj pre dobrý zdravotný stav. Ak ste sa rozhodli pre strojček, prečítajte si, na čo sa pripraviť.

Zbavte sa zlozvykov

Ešte predtým, ako zubár – čeľustný ortopéd - nasadí do úst túto kovovú ozdobu, mali by sme sa na to pripraviť. Dôležité je napríklad zbaviť sa zlozvykov ako vkladanie jazyka medzi zuby, dýchanie ústami, obhrýzanie ceruzky, cmúľanie prstov a fajčenie. Takisto si mnohí nositelia strojčeka neuvedomujú, že ho treba šetriť, nežuť žuvačky a nehrýzť príliš tvrdé potraviny, pretože to môže strojček poškodiť.

Počas nosenia strojčeka je celkovo dôležité aj to, čo a ako jeme. Potravu by sme si mali krájať na menšie kúsky, tuhšie jedlá hrýzť len zadnými zubami, obmedziť sladké a lepkavé potraviny. Okrem tvrdého jedla, ako sú napríklad hrianky, je vhodné vylúčiť z jedálnička aj také potraviny, ktoré nám zaliezajú do zubov aj za normálnych okolností – napríklad pop-corn. 

Ešte pred nasadením

Ďalším dôležitým krokom je dať si opraviť všetky kazy, lebo vŕtanie pod strojčekom je mimoriadne obtiažne, niekedy sa kvôli tomu musí celý aparát zložiť a potom naspäť nasadiť. Zubár by nám mal tiež vyriešiť všetky ďalšie problémy so zubami, aby sa počas nosenia strojčeka mohli zuby „venovať" len vyrovnávaniu a aby sa do nich nemuselo inak zasahovať.

Čo sa deje po nasadení

Najnáročnejší je prvý týždeň po nasadení strojčeka. Pripravte sa na to, že zuby budú veľmi citlivé. Zuby aj celá ústna dutina si musia zvyknúť na cudzie teleso, ktoré navyše spôsobuje nepríjemné pocity. Zuby tlačí, naťahuje, posúva - a to veľmi bolí. Časté sú aj bolesti ďasien, nechuť do jedla a problémy s rozprávaním, artikuláciou. Najneskôr do dvoch týždňov si však na strojček zuby zvyknú a už ani nebudete vedieť, že ho máte.

Ako si čistiť zuby so strojčekom.

Zuby so strojčekom si vyžadujú perfektnú hygienu, treba ich čistiť minimálne dvakrát za deň. Každý zub má päť plôšok a vyčistiť treba všetky, čiže prednú, zadnú stranu, obidve bočné strany a vrchnú plochu zubu.

Aby sme sa dostali všade

Čistenie zubov je pri fixných alebo udržiavacích strojčekoch je o čosi náročnejšie, než bez nich. 

So zubnou kefkou máme pri zubných strojčekoch horší manévrovací priestor. Preto je veľmi dobrou pomôckou jednozväzková, alebo tzv. SINGLE kefka. Pomocou nej možno šikovne manévrovať pomedzi drôtiky a vyčistiť predné, zadné aj žuvacie plôšky zubov.

Pri fixných strojčekoch je výborným pomocníkom pri čistení priestorov pod zámkami a drôtikmi medzizubná kefka. Existuje veľa druhov, ktorý z nich si vybrať a ako tieto pomôcky používať, presne vysvetlí čeľustný ortopéd alebo dentálna hygienička. 

Zubnú kefku nevynechajte

Základom čistenia by mala byť klasická zubná kefka, ktorá by mala mať malú hlavičku, mäkké, dorovna zastrihnuté, ale na koncoch zaoblené vlákna, aby si sme si nespôsobili bolesť čistením. Štetiny by mali byť zároveň husté, aby mohli čo najlepšie odstrániť zubný povlak. Odporúča sa tiež používať protizápalovú zubnú pastu a ústnu vodu.

Aké komplikácie hrozia?

Mať v ústach kus kovu je nepríjemné za každých okolností. Prvé dni to je celkom ťažké, po čase, zhruba po týždni až dvoch od nasadenia strojčeka si však naše zuby zvyknú. Napriek tomu sa občas vyskytnú problémy, ktoré vznikajú buď ako následok posúvania zubov alebo mechanickým poškodením strojčeka. Ak nás začne strojček pichať do ďasna či líca, alebo ak sa odlepí čo i len jeden zámok alebo krúžok, treba sa hneď objednať na kontrolu. Rýchla domáca pomoc v takýchto prípadoch môže spočívať v tom, že si pichajúci drôtik ohneme špáradlom či nechtom a ostré miesto zakryjeme špeciálnym voskom prípadne aj malým kúskom žuvačky. Približne raz za mesiac je potrebné prísť so strojčekom na kontrolu, doťahujú a vymieňajú sa na nej drôtiky.